Wygląda na to, że to, co nie udało się wprowadzić poprzez zmianę „Ustawy o godle i barwach” wejdzie, częściowo, rozporządzeniem Premiera, określającym zasady wspólnej identyfikacji wizualnej organów administracji rządowej. I tym sposobem będziemy mieli DWA wzory godła, a dokładniej DWA wzory orła państwowego. Podobno od przybytku głowa nie boli.
Poniżej po lewej Godło z obowiązującej Ustawy, po prawej nowa wersja orła z „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 września 2022 r. w sprawie sposobu używania wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz barw Rzeczypospolitej Polskiej do celów wspólnej identyfikacji wizualnej” (Data ogłoszenia: 14.10.2022).
Pierwszym plusem tego rozporządzenia jest, w końcu, próba unormowania sytuacji z dotychczas niespójną identyfikacją wizualną rządu. Będzie, miejmy nadzieję, spójnie.
Drugim pozytywem rozporządzenia jest specyfikacja barw w przyjaznych wszystkim formatach CMYK, RGB, Pantone i heksadecymalnym. Ciekawostką są przyjęte dla czerwieni wartości CMYK 0/100/100/0, takie same jak ma projekt Orli Dom. Przynajmniej w tym zakresie skończy się kombinowanie z konwersją z CIELUW.
Trzecim plusem jest ujednolicenie rządowej typografii i wprowadzenie kroju Lato autorstwa Łukasza Dziedzica wraz z Adamem Twardochem i Botio Nikoltchevem (patrz Typoteka.pl). To bardzo dobrze, choć można było postarać się choćby o krój całkowicie rządowy poprzez jego personalizację przez autorów.
Ale … jednocześnie wprowadza się zamieszanie, co do obowiązującego wzoru naszego godła/herbu a pośrednio wyglądu orła z tegoż godła.
„§ 1. Rozporządzenie określa:
1) sposób używania wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz barw Rzeczypospolitej Polskiej do celów wspólnej identyfikacji wizualnej organów administracji rządowej;
2) wzory znaków graficznych i typograficznych;”
Prezentowany w rozporządzeniu wzór orła ustalonego dla godła RP nie jest nim, jest kolejną wersją, po tej przygotowanej przez A. Bąka dla nowej Ustawy o godle, wersją która częściowo opiera się na zmianach wprowadzonych w orle MKiDN. Orzeł w nowej wersji różni się więc zasadniczo od wersji z obowiązującej „Ustawy o godle”, wprowadzono bowiem w nim liczne zmiany w stosunku do obowiązującego wzoru godła, choćby najbardziej widoczną – złote nogi, zamiast szponów, inny jest rysunek korony i piór na piersi orła, trzylistne koniczyny zamiast pięciolistnej rozety, no i symetryczne skrzydła. Jest także zmiana w rysunku dzioba i oka.
Rozporządzenie wycofuje jednocześnie, sądząc po załącznikach, dotychczasowe prezentowanie pełnego godła (herbu) RP, które wprowadzono zgodnie Uchwałą nr 8/2013 z 18 stycznia 2013 r., a konkretnie załącznikiem do niej – „Stanowisko Komisji Heraldycznej w sprawie obecności Orła Białego na stronach internetowych podmiotów uprawnionych do używania jego wizerunku” (pisałem o tym zaleceniu w artykule „regulowanie bałaganu zamieszaniem”).
Rozporządzenie co prawda ogranicza się, co do zakresu stosowania, jedynie do instytucji rządowych, ale niespójność wzorca ustawowego i tego z rozporządzenia będzie bardzo widoczna. Gorzej, bo ta niespójność może być rażąca przy jednoczesnym wystąpieniu Godła (herbu) RP i orła administracji rządowej, w momencie np. patronatów Prezydenta i Premiera/ministrów.
Niestety nie wiem kto opracował graficznie wzory do powyższego rozporządzenia.
Zająłem się powyżej jedynie samym orłem i jego nowym kształtem, o pokazanej w rozporządzeniu identyfikacji wizualnej więcej można poczytać na Brandinmonitor.pl, Legeartis.org lub zajrzeć bezpośrednio do źródła czyli Dziennika Ustaw.
Na marginesie
Oprócz zmian w wyglądzie, detalach rysunku i barw, nowego orła jest jeszcze spora zmiana jego proporcji.
Godło to element herbu, więc porzućmy ten ukośnik „godło/herb”
„Orzeł Biały” to nazwa herbu RP,
heraldycznie orzeł jest srebrny, jego korona i uzbrojenie złote.
Orzeł, jak to ptak, ma „nogi i szpony” (nie „łapy”)
pozdrawiam erka
Godło heraldyczne tak, to element herbu. Jednak w Ustawie funkcjonuje jako godło państwa, niestety nieszczęsne skrócenie ilości godeł państwowych z ustawy przedwojennej dało taki efekt jak mamy, stąd ukośnik i słowo herb. Co do łap pełna zgoda, to nogi, Co do uzbrojenia wytyczne jakie otrzymał Kamiński były precyzyjne – części rogowe (dziób i szpony, inaczej „paznokcie”) są uzbrojeniem a zatem na złoto.
Ale to, na co Pan zwrócił uwagę Panie Robercie, to w sumie pikuś przy generalnie odmiennym od wzorca z obowiązującej ustawy wyglądzie jak i proporcji nowego orła.
Pozdrawiam alw
Dodam jeszcze, ze w Rozporządzeniu z ubiegłego roku Dz. U. z 2021 r. poz. 953 – KPRM wprowadził jeszcze jeden wzór godła, który jest również niekompatybilny z wprowadzonym przez tą samą instytucję w tym roku. Mam wrażenie, co departament i wydział to inny pomysł na godło. Nie zazdroszczę pracownikom KPRM i organów rządowych dylematu – to którego orła użyć do papieru firmowego, a którego np. na elementach informacyjno-promocyjnych, a jakiego na tablicy urzędowej. Oj trochę rozmnożyło nam się tych orłów, tylko który jest nasz?
to akurat mnie nie dziwi, to takie normowanie przez mnożenie 🙂
Panie Andrzeju, a jakie ma Pan zdanie na temat użycia we wzorach czarnego i białego we fladze?
wszystko zależy od technologii w jakiej herb jest wykonany, ale wolę wersje ze szrafem.
Bardzo dobra i oczekiwana zmiana. Wreszcie nasz orzeł państwowy ma wygląd dumnego wojownika, a nie przestraszonego, podduszonego, pobitego kijem i ściśniętego drzwiami nieszczęśnika. Widzę bardzo dobre proporcje (pochwalić pomysł z poglądową ilustracją), lepsze ustawienie głowy, świetny dziób i oko (wreszcie władcze, a nie jak u skacowanego alkoholika), no i wyraźne kontury. Teraz czas na pieczęć wielką Rzeczypospolitej Polskiej (bierzmy przykład z „The Great Seal of The United States”).
The Great Seal of The United States zastępuje herb USA 🙂
Ze słowem ,,herb” jest tak samo, jak z określeniem ,,Śląsk”. Przez bezmyślność polityków nasz Naród mówiąc ,,Śląsk” myśli ,,Górny Śląsk”, bo ktoś te 20 lat temu źle nazwał województwo. Przecież, o ironio, to właśnie dolnośląski Wrocław był stolicą całego, nie tylko Dolnego, Śląska. A herb? Herb to godło z tarczą. Tymczasem polskie ustawodawstwo określa herb jako godło. I Naród to powtarza. Szkoda, ale co zrobić… Pozdrawiam.
Wrocław nigdy nie był stolicą całego Śląska, co do godła/herbu polecam mój artykuł – http://orlidom.pl/index.php/strona-glowna/godlo-czy-herb/1839
Ustawa z lat 90 – tych jest wadliwa i określa orła wraz z tarczą herbową, nazywając „godłem” cały herb Rzeczypospolitej. A więc to ustawowy bubel i „grzech” pierworodny odradzającej się niezależności Polski. Sama sylwetka orła to godło RP, a umieszczone na tarczy to herb RP.
Co do barw orła – to nie srebro ! ( choć w wersjach specjalnych – historycznych itp. – występująca ) tylko biel orła i czerwień tarczy herbowej. Wystarczy nawet pobieżny przegląd sztandarów – chorągwi Królestwa Polskiego oraz I RP – są one bowiem odzwierciedleniem barw współczesnej flagi Polski. Warto zauważyć to choćby przy wzorze kokardy narodowej : otoka czerwona a środek czerwony.
Koszmarem jest „majstrowanie” przy herbie np. w wizerunkach dowodu osobistego – popatrzcie uważnie na zniekształconą i wtłoczoną na brzeg plastikowej karty…
Np. Republika.Federalna Niemiec posiada dawno System Identyfikacji.
Wg. mojej opinii należało by doprowadzić do spotkania autorytetów heraldyki w Polsce oraz uznanych grafików komputerowych i osób odp. za identyfikację wizualną państwa i dokonać przeglądu nowych potrzeb oraz zachować „nietykalność” wzoru Z.Kamińskiego który jest perfekcyjnym i powszechnie „kochanym” wizerunkiem wszystkich Polaków, bez podziałów politycznych !
co do godła/herbu polecam mój artykuł – http://orlidom.pl/index.php/strona-glowna/godlo-czy-herb/1839