projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Przymiarka księgi orła

02 listopada 2011

Przyszedł czas na budowanie księgi, a właściwie zmontowanie jej wersji szkicowej, jeszcze nie do końca ułożonej, tym bardziej, że nie jest to księga dla konkretnego zleceniodawcy, więc na zasadzie minimum tekstu opisowego. W założeniach przyjąłem potrzebę opracowania 7 wersji herbu, życie nieco skorygowało tę ilość i jest tych wersji opracowanych 16, z czego większość ma także 3 odmiany grubości rysunku. Czyli są na każdą okazję, chyba że o jakimś zastosowaniu czy technice zapomniałem więc proszę o podpowiedź.

orla rodzina

Najpierw pójdą karty wersji, jedna dla każdej. Zaprezentują wszystkie wersje z oznaczeniem przy każdej odpowiadającego jej pliku lub plików, w wypadku występowania wersji z trzema grubościami rysunku.

karty 1Jednym z powodów zwiększenia ilości wersji było min. rozmnożenie wersji achromatycznej ze szrafowaniem – występuje ona w dwu wersjach gęstości szrafowania, każda zaś z gęstości ma swoje dwa warianty: a) z obrysem tarczy, b) bez obrysu tarczy, i żeby było na full każda w 3 odmianach grubości rysunku orła.

Dla każdej z wersji będą przykłady skalowania jako osobne karty.

karta 3

Pozostaje przemyślenie kwestii oznaczania dla każdej wersji ich minimalnej wielkości, przyznam iż coraz bardziej skłaniam się do pominięcia tego doprecyzowania, całkowicie.

Kolejne karty mają zawierać tabele oddziaływania koloru tła na herb, osobno dla jednolitego tła z gradacją nasycenia koloru o skoku co 10%

karta 4

i osobno dla tła niejednorodnego, fotograficznego.

karta 5Pozostały jeszcze karty „technicznne”

karta 2

czyli pole ochronne, proporcje, multiplikowanie i dość ważna sprawa, czyli tabele zakresu stosowania wersji, osobno dla herbu i godła. Weryfikacji wymaga też sama wersja specyfikacji koloru dla CMYK, Pantone, HKS, NCS, RAL, tkanin, RGB i hexa, o ile jakiegoś systemu nie pominąłem a wartało by go dodać.

Na razie, szkicowo, wyszło 64 karty.

komentarze 3

 1. Szkot Zduński
  4 listopada 2011

  Rewelacja ! Tak trzymać !!! KJG

 2. Wicher
  6 listopada 2011

  Tytaniczna praca! Oby tylko odpowiedni moco/ustawodawcy docenili trud. Albo lepiej: zrozumieli po co ten trud zostaje poniesiony. Może wtedy zostawią konkursiki na logo kraju, Prezydenta itp na śmietniku historii…

 3. […] czas na pokazanie wersji finalnej stylizacji mojego Orła Białego, zapowiadanej już wersji C, w formie księgi herbu małego, zawierającej wszystkie wersje herbu i godła. Oprócz tego […]