projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Próby: żakard

20 lutego 2012

„Aplikacje żakardowe  łączą w sobie cechy emblematu haftowanego oraz jakość i dokładność żakardu.”

Dzięki przychylności Pana dyrektora Tomasza Stachowicza, z firmy Scala, udało się zrobić próby orła tkanego techniką żakardu, pozwalającą z jednej strony na dokładność odwzorowania projektu, z drugiej pełną powtarzalność wzoru niezależnie od ilości.

żakardowe tkanie orła

Technika żakardowego tkania stwarza ogromne pole do popisu, od małych emblematów po tkaniny, które można wykorzystywać jako materiał obiciowy mebli, dekoracje, oprawę książek, czy ubiory. Jedynym „mankamentem”, o ile to można powiedzieć dostając tak elegancki wyrób, jest ilość minimalna, jaką trzeba zamówić, porównywalna z drukiem offsetowym, a zatem niemożność wykonania bardzo krótkich serii w niskiej cenie, ale za to jakość i elegancja bez porównania.

Próba robiona była na dwu wzorach orła kolorowego, karta A 1.1 i A 1.2, z czarnym rysunkiem oraz bez tegoż czarnego rysunku. Użyto dwu wielkości rysunku – o średnicach 5 i 8 cm.

Godło pełne, z czarnym rysunkiem z karty A 1.1

żakard - orzeł z czarnym rysunkiem

żakard - orzeł z czarnym rysunkiem, taśmażakard - orzeł z czarnym rysunkiem, taśma rewers

Godło bez czarnego rysunku z karty A 1.2

Godło bez czarnego rysunkuGodło bez czarnego rysunku, rewers

Wynik jak widać wyżej w pełni satysfakcjonujący, tak w dużym, jak i w mniejszym formacie. Można stosować z powodzeniem obie wersje testowane. Czytelność  detalu w pełni zachowana. Przy zastosowaniu w jako emblematu jest również możliwość dodania od spodu folii klejącej i wycinania, po zewnętrznej, do zaprojektowanego formatu –  koła, kwadratu lub bardziej złożonej figury.

A oto dwa zastosowania żakardu, w meblach tapicerowanych, z archiwum Krzysztofa J. Guzka.

Żakardowe obicia oparć kilkudziesięciu krzeseł w Sali Balowej na zamku Hohenzollernberg (Szwabia) – rodowej siedziby Fryderyka II Wielkiego.

obicia żakardowe foteli Hohenzolenbergobicia żakardowe foteli Hohenzolenberg 2Foto: KJG – 2010

Krzesła z żakardowymi obiciami z herbem uniwersytetu w głównej auli Uniwersytetu St. Andrews.

obicia żakardowe krzeseł University of St. Andrews Foto: KJG – 2006

I jeszcze o żakardzie małe co nie co:

„ŻAKARDY – tkaniny z utkanymi wzorami, wyprodukowane na specjalnej maszynie żakardowej, z jednobarwnych lub kolorowych nitek, ze wzorem widocznym na prawej i na lewej stronie. Wzór powstaje przez odpowiednie splatanie nitek, co za tym idzie jest dobrze widoczny także na jednobarwnych tkaninach. Żakardy są stabilne, doskonale nadają się do obicia mebli tapicerowanych a także dekoracji. Występują w różnorodnej stylistyce klasycznej i współczesnej. Bardzo szlachetnie wyglądają klasyczne żakardy przeznaczone do mebli antycznych i stylowych.” 

„Żakard to materiał, który przedstawia każdy produkt w którym go użyto w świetle wysokogatunkowych wyrobów.”

„W dwudziestoleciu międzywojennym, techniką żakardową, jako narzędziem artystycznej kreacji, zajęli się twórcy skupieni w Spółdzielni Artystów ŁAD.” 
….

komentarze 2

  1. SZkot Zdunski
    20 lutego 2012

    Wszystko jasne – tak trzymać i … cała naprzród !!! KJG

  2. Irene
    20 marca 2012

    To zdecydowanie najlepsza technika odwzorowywania na materiale. Dokładna i trwała jak widać po obiciach krzeseł 😉