projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Orzeł modułowy – wariacja

04 października 2013

Przy okazji udzielania się ostatnio na antenie radiowej, radio Wnet, chodził mi po głowie pewien pomysł dotyczący mojego orła modułowego. Dotychczas opracowane 1840 wersji tego orła budowane jest na zasadzie wymienności lekko zmodyfikowanych 5 modułów – tułowia, głowy, łap, ogona i skrzydeł. Więcej o tym orle w materiale „Zmienny orzeł” .

Dotychczasowa wersja wygląda w skrócie tak:

orzeł modułowy

© Andrzej-Ludwik Włoszczyński, 2013. All Rights Reserved.

A co się stanie, jeśli zaadaptujemy moduły z zupełnie innych polskich orłów, o innym rysunku orlej sylwety? Przyjąłem, że wystarczy wprowadzić dwa nowe moduły – skrzydło i ogon. Użyłem do tego celu nieco podrasowanych elementów z dwu istniejących herbów terytorialnych. Co z tego wyszło?  zobaczcie sami.

orzeł ze zmienionymi modułami

© Andrzej-Ludwik Włoszczyński, 2013. All Rights Reserved.

Ciekawe czy odgadniecie z jakich herbów zostały wzięte skrzydła i ogony.

Uzupełnienie

Przykładowe orły modułowe z użyciem skrzydeł i ogonów orłów z 4 herbów wojewódzkich: wielkopolskiego, śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

Przykładowe orły modułowe z użyciem skrzydeł i ogonów orłów z 4 herbów wojewódzkich: wielkopolskiego, śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

© Andrzej-Ludwik Włoszczyński, 2013. All Rights Reserved.

Przy możliwych do wygenerowania 7680 wariantach ilość prawidłowych sylwet, bez nakładania się elementów, powinna  teoretycznie wynosić minimum 30%.

 

komentarzy 8

 1. mareksy
  4 października 2013

  Ładne i praktyczne.

 2. Krzysztof
  12 października 2013

  Moim zdanie skrzydła i ogony zostały wzięte
  z herbów woj. wielkopolskiego i śląskiego
  pozdrawiam

 3. Krzysztof
  14 października 2013

  Przy wariacjach orła w wersji A i B należałoby zastanowić się nad proporcją skrzydeł w stosunku do tułowia oraz (moim zdaniem) nie wszystkie pozycje łap orlich są do przyjęcia ze względów czysto wizualnych chyba ,że będziemy wzorować się na wizerunku historycznym Orła Białego. To samo dotyczy ogona, który nie zawsze pasuje do położenia orlich łap. Trzeba również zastanowić się czy wariacje orła w wersji A i B będą pasowały do kształtu tarczy herbowej , czy też należy opracować inne kształty tarczy herbowej.

  • Andrzej-Ludwik Włoszczyński
   15 października 2013

   zacznę od końca – orzeł modułowy na tym etapie jest bez tarczy. Kwestia proporcji skrzydeł jest oczywiście do dopracowania tak jak i ich ostateczny rysunek. Natomiast kwestia łap i reszty, dla sylwety która wizualnie jest ok, występuje w całym projekcie orła modułowego, w niektórych wariantach następuje nałożenie dwu elementów na siebie wykluczające poprawność sylwety. Dlatego też czym innym jest matematyczna ilość możliwych kombinacji, a czym innym rzeczywista ilość poprawnych sylwet.

 4. Krzysztof
  22 października 2013

  Jeżeli podejdziemy do sprawy w ten sposób to wszystko gra. Pozdrawiam

 5. Artur Miernik
  29 grudnia 2013

  A jakby tak… zaprezentował Pan także wersję z koroną zamkniętą? Wprowadzenie korona otwartej w międzywojniu nie ma uzasadnienia historycznego i nadaje błędną interpretację rangi godła.
  Żeby nie być gołosłownym, łączę wyimki z zagadnienia:
  http://www.wrotapodlasia.pl/NR/rdonlyres/5B0F6845-FA01-47BA-8870-F65494D91CA8/9582/Orzel1.png
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/Order_of_White_Eagle_Poland.jpg
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Tablica_rubens.jpg/532px-Tablica_rubens.jpg
  pl.wikipedia.org/wiki/Plik:POL_Wojska_Specjalne.svg
  pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Coat_of_arms_of_Poland2_1919-1927.svg
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Warsaw_Royal_Castle_GM_%2810%29.JPG
  pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Sztandar_Wojsk_Polskich_Królestwa_Kongresowego.PNG
  pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Godło_Królestwa_Polskiego_(1916-1918).svg
  histmag.org/grafika/articles6/orzel-bialy4/orzelek-wojskowy.png
  http://akromer.republika.pl/orz-KazWlk.gif

  • Ale jej nie zaprezentuję, powody użycia takiej, a nie innej korony, wyjaśniałem. Co do przedstawionej ikonografii to w większości okres końcowy Rzeczypospolitej, a więc okres mody na taki kształt korony. Nie wiem tylko co robią w tym zestawieniu współczesne realizacje (np Plik:POL_Wojska_Specjalne.svg), które nie są żadną miarą czy argumentem. Zresztą orły wojskowe odwołują się do swojej własnej historii, nieco innej niż godło państwowe. Co do pałąków widocznych w orle Kazimierza Wielkiego także mam mieszane uczucia – korona zamknięta była koroną stałą, jednorodną jako całość, natomiast korona wcześniejsza tzw. korona Chrobrego była koroną segmentową, montowaną z kilku elementów i oczywistym jest iż musiała mieć jakiś element usztywniający. Nie traktował bym, jednak, takiej korony jako zamkniętej, to nadal korona otwarta. W obu wypadkach, koron, mamy także ich różny kształt. Kwestie symboliczne dopisali koronom historycy kierujący się także względami „budowania patriotyzmu” tak w okresie zaboru jak i po odzyskaniu niepodległości. Ja odwołuję się do początku Orła Białego, czyli Przemysła II i korony na tym pierwszym przedstawieniu orła jako znaku państwa – http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Przemys%C5%82_II_seal_1295.PNG

   W takim kontekście Pańskie stwierdzenie „Wprowadzenie korona otwartej w międzywojniu nie ma uzasadnienia historycznego i nadaje błędną interpretację rangi godła.” uważam za wysoce nieprawdziwe. Tym bardziej, że „interpretacja” to rzecz dowolna, subiektywna, czasem pomijająca fakty dla chceń politycznych.