projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

orzeł Ambasady RP w Buenos Aires

06 października 2011

Dostałem namiar linkowy i zdębiałem, osłupiałem i jak tam to jeszcze można określić, jednym słowem szok. Oto wraz z linkiem nadeszła  „nowa jakość”, nowy projekt Orła Białego!

orzeł Ambasady RP w Buenos Aires

Sprawa jest w wysokim stopniu poważna, bo powyższym wzorem godła posługuje się instytucja reprezentująca Państwo Polskie – Ambasada Rzeczypospolitej w Buenos Aires, Argentyna. Sprawa więc nie tylko naganna, ale i zdecydowanie bulwersująca, z racji dowolności traktowania symboliki państwowej przez urzędników nomen-omen tę Rzeczpospolitą reprezentujących. A może kontestujących?

Że nie jest to jednostkowo użyty znak świadczą jego kolejne egzekucje na plakatach, jako oficjalnego znaku ambasady. Poniższe fotki zostały pobrane dziś, 6 października 2011 r., z oficjalnej strony Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Buenos Aires, Argentyna, pobrałem je z działu Kultura – wydarzenia 2010 i wydarzenia 2011. Umiejscowienie znaku oznaczyłem czerwoną strzałką.

Biografia VisualCalendario 2011KristallnachtZengel wystawaPoniżej powiększony znak skadrowany z jednego z wyżej prezentowanych plakatów.

To już nie jest radosna twórczość przysłowiowego pana Kazia na koszulce, to nie jest najzwyczajniejsze kuriozum domorosłego artysty. To jest Skandal, przez duże S, Panie ministrze Spraw Zagranicznych. Skandal pokazujący brak szacunku Pańskich pracowników dla symbolu własnego kraju, urzędowego symbolu jakim jest Godło Orła Białego, jak i pośrednio brak szacunku dla państwa, skoro nie zachowuje się tej jego urzędowej symboliki w formie ustawowo przez to państwo określonej, smażąc jakieś impresyjne wycinanki na temat „jak chciałbym by wyglądało godło mojego kraju”. Pomijam tu kwestię „czarności” owego orła, choć i to należałoby podnieść, istotniejsza jest jednak jego forma, daleko odbiegająca od ustawowego wzorca. Aż boję się robić kwerendę po stronach innych polskich przedstawicielstw za granicą.

Mam nadzieję że poznamy tak autora owego orłopodobnego produktu udającej Orła Białego, jak i decydenta, który dopuścił toto do stosowania oficjalnego, a deprecjonującego nasze oficjalne Godło.

PS bardzo dziękuję Łukaszowi za podesłany link do stron Ambasady w Buenos Aires.

komentarzy 6

 1. Aleksander Bąk
  8 października 2011

  Witam.
  Andrzeju, zajrzałem tu dziś po Twoim telefonie z informacją, że przejrzałeś sobie wcześniej moją stronę jakiznaktwoj.pl Naprawdę cieszę się, że od paru miesięcy liczne grono także pozostałych interautów tak odkrywczo i wnikliwie przeszukuje jej zasoby. Zauważę jednak, że zapoznając się na mojej stronie z przekrojowym opracowaniem na temat rożnych i różnistych form „wywijania orła”, umknęła zainteresowanym informacja o… aż nadto dosłownie czarno-białej wersji godła – orła bardziej czarnego niż białego, za to z zapewne lokalnym nakryciem głowy – sygnującym działania kulturalne ambasady polskiej w Buenos Aires. Zanim ktoś dokona kolejnego zaoceanicznego „odkrycia” nadmienię, że w ramach mojego przeglądu wizerunków herbu/godła państwowego widnieje także przykład, jak to rzeczona ambasada RP uporczywie „znakuje” obchody Narodowego Święta Niepodległości Rzeczypospolitej niemieckim orłem z herbu Frankfurtu nad Menem – bo przecież też biały i w koronie…

  Pozdrawiam,
  Aleksander
  http://www.jakiznaktwoj.pl

  • Andrzej-Ludwik Włoszczyński
   11 października 2011

   Jak widać Aleksandrze nie umknęła owa wersja skoro to pod jej „omówieniem” piszesz 🙂 To że coraz większe grono zaczyna się interesować orłem i tym co z nim związane, to chyba, przyznasz, dobrze. Kwiatków niestety jest w tym ogródku tyle że obaj mielibyśmy co prezentować non stop. Niestety mamy i kolejne jazdy po bandzie zamiast porządkowania vide „Godło czy logo(!?) Prezydenta?” i ciekaw jestem czy głos w tej sprawie, bulwersującej, zabiorą stowarzyszenia branżowe.

 2. darkcore
  11 listopada 2011

  wygląda jakby licealista trace’ował to w corelu 😉

 3. […] no może przy niektórych, jak zaprezentowany wyżej popis jakiegoś „artysty” – czarny „Orzeł Biały” (!!) ambasady naszego kraju(!!). Nie mam, bo wiem sam jakie problemy stwarza odtwarzanie naszego godła, zamiast, jak inni, […]

 4. Paweł
  21 listopada 2013

  Organy państwowe sobie robią co chcą z naszym godłem. Tymczasem prywatni przedsiębiorcy za manipulacje przy orle płacą grzywny 🙁 http://naszywki.com.pl/blog/2013/11/przestepstwo-naszywkowe-w-kraju-przyjaznym-przedsiebiorcy/