projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

e-book „projekt Orli Dom”

13 maja 2015

„projekt Orli Dom” jest już do kupienia w księgarniach internetowych. Po nieudanych próbach znalezienia wydawcy książki drukowanej zdecydowałem się wydać pierwszy tom w wersji elektronicznej, jako e-book. Zdaję sobie sprawę z minusów takiego wydania, starałem się je zminimalizować i książka dostępna jest tylko w formacie PDF. Na 142 bogato ilustrowanych stronach formatu A4 zaprezentowałem prawie całość materiału porównawczego oraz prezentację wybranych kart Księgi Herbu RP. Jako dodatek ekstra umieściłem na końcu, za zgodą Autorów, dwa wywiady ze mną.

projekt Orli Dom okładka

ISBN 978-83-7859-508-3

Wydawca:
Wydawnictwo ebookowolink do księgarni – http://www.e-bookowo.pl/

„O co walczę tworząc „projekt Orli Dom”? Właściwie cały czas o to samo, by było normalnie, nie prowizo­rycznie. A jak wiadomo prowizorki są najtrwalsze. Kiedyś pisa­łem, jak inni, że nie tak, że brakuje, że można by. W pewnym momencie stwierdziłem, że to wszystko są bzdety, lanie wody przy kolejnej okazji, bo tak naprawdę wszystkie te dyskusje i utyskiwania obracały się w obszarze gdybań. Więc postanowi­łem pokazać wizualnie, o co chodzi.

 Opisanie czegoś słownie to pole do indywidualnego zobrazo­wania sobie w głowie, dla każdego innego zobrazowania. No i drobiazg trzeba jeszcze mieć tą wyobraźnię na tyle wyszko­loną, by obrazować, a wielu ludzi nie ma, słucha i nic nie jest w stanie sobie wyobrazić, ale już ilustrację łapią i to dużo ła­twiejsza forma dotarcia. Tak powstała pierwsza wersja projektu Orli Dom – herb mały. Bo problem jest niby drobny, ale uwierający wszystkich, którym przychodzi z herbem czy godłem pracować – mamy tylko fotografię ręcznie namalowanego przez Andrze­ja Heidricha herbu Rzeczypospolitej w załączniku do Ustawy o godle. Tylko, bo nigdy oficjalnie nie wykonano digitalizacji, nie przygotowano odpowiednich formatów plików. I stajemy przed problemem permanentnego odtwarzania herbu lub godła, to , co się dziwić, że te herby i godła wyglądają jak wy­glądają, czyli różnorako i na ogół marnie, bo to odtwarzanie wymaga niezłej sprawności manualnej. A, więc nie mamy pod­stawowych rzeczy, które dawno już na świecie opracowano i udostępniono, dla ułatwienia, ale i dla zachowania właściwe­go wyglądu.

Ja postanowiłem pójść dalej: 1) zrobić rysunek orła przyjaź­niejszym dla różnych technologii np. wycinanie laserowe, a przy okazji opracować wersje do różnych celów, dokładnie na tej samej zasadzie jak buduję księgi nowo projektowanych znaków. Jest, więc i pole ochronne i skalowanie i pełna spe­cyfikacja barw od Pantone przez HKS, CMYK, RAL, tekstylia itp.. Potem powstawały kolejne części Godło Wojewody, Godło Ministra, Księga Tablic Urzędowych. Wszystkie trzy wchodziły już w materię równie pustynną, czyli stosowania godła i jed­nocześnie ujednolicania poprzez to godło innych elementów składających się na wizerunek rządu (bo na razie tyle zrobiłem). To już jest materiał, który pozwala na dyskutowanie tematu w oparciu o konkrety. Opisujący stan zastany i proponujący rozwiązania nad, którymi warto się pochylić i dyskutować.”

Cytat z wywiadu udzielonego Matthew Halabie

Patronat:

 Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie,
Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku

Patronat medialny:

signs.pl portal polskiej reklamy wizualnejSIGNS.pl portal polskiej reklamy wizualnej

Bussines & BeautyBussines & Beauty Magazyn

 Visual CommunicationVisual Communication

komentarze 2

  1. Imię *Tomasz
    27 czerwca 2015

    Dzień dobry, czy można poprosić pana o adres e-mail, ponieważ w formularzu na tej stronie ciągle pojawia się błąd i nie mogę wysłać żadnej wiadomości ani długiej ani krótkiej? Mam sporo uwag w sprawie symboli narodowych RP. pozdrawiam