projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Próby: naszywka z orłem

14 sierpnia 2015

Kolejnej próby haftu maszynowego podjąła się  firma PPHU JUPI2 Justyna Nijakowska, ze Skórzewa k/Poznania. Piszę w tytule próby, choć w końcowym efekcie powstała autoryzowana naszywka godła, herbu Rzeczypospolitej Polskiej, z projektu Orli Dom, którą można zakupić w sklepie firmowym Naszywki.com.pl

naszywka godło Rzeczypospolitej
Tym razem założenie było nieco inne, niż w wypadku haftu w AHA Studio. Wtedy odtwarzaliśmy białymi nićmi wzór orła w wersji całkowicie wypełnionej, bez rysunku wewnętrznego, i w wersji z elementami wewnętrzymi, ale bez rysunku obramowującego czernią, ścieg był prowadzony w jednym kierunku, w poprzek orła.

haft AHA Studio
Firma PPHU JUPI2 Justyna Nijakowska postanowił zrobić orła, w którym poszczególne elementy rysunku wewnętrznego stykają się bezpośrednio ze sobą. Odrębność elementów jest pokazana jedynie zmianą kierunku ściegu w nich. Poniżej fragment układu ściegów z programu projektowego i obok rzeczywisty wygląd ściegów po wykonaniu haftu.

układ ściegów

Pierwsze próby wymagały drobnych korekt. Początkowo kłopot sprawiało oko i grubości niektórych elementów, na końcu skorygowana została wilekość tarczy i jej obrębienie, choć to ostatnie, z racji wykonywania go ręcznie, na specjalnej maszynie, może w pojedynczych egzemplarzach nieco się różnić.

naszywka korekty haftu

Różny układ kierunku ściegu i co za tym idzie różne odbicie światła na nici dało kapitalny efekt końcowy.

fragment orła

Poniżej zatwierdzona i autoryzowana przez projekt Orli Dom naszywka herbu Rzeczypospolitej w pełnej krasie.

godlo Polski - herb Rzeczypospolitej, naszywka haftowana, projekt Orli Dom

Wielkość naszywki: 8,5×10 cm. Na życzenie istnieje możliwość opracowania wersji mniejszej.
Technika wykonania: haft komputerowy
Kolory nici haftu: biały i żółty
Czerwony podkład: tkanina
Obszycie merrow: czerwone

Naszywki przygotowane są w trzech wersjach mocowania: a/ do przyszycia, b/ z podklejeniem do przyprasowania, c/ z podszyciem naszywki rzepem białym lub czarnym. Naszywki można kupić w sklepie internetowym firmy – Naszywki.com.pl

Firma wykonawca:
PPHU JUPI2 Justyna Nijakowska, ul. Piłkarska 14, Skórzewo, 60-185 Poznań
e-mail: danusia@naszywki.com.pl; telefon: 61 8148736